Matome Chiloane, Gautengse LUR vir onderwys, is hartseer oor die onlangse afsterwe van ’n graad 10-seunleerder van Dinokaneng Sekondêre Skool in Westside Park, Sebokeng, op Donderdag, 23 Februarie 2023, nadat hy noodlottig gesteek is.

Volgens inligting tot ons beskikking het die voorval na bewering na skool buite die skoolterrein plaasgevind, en daar word ook beweer dat hy deur ’n mede-leerder gesteek is.

Die leerder is daarna na die Sebokeng-hospitaal gehaas, waar hy ongelukkig met sy aankoms dood verklaar is.

Dié voorval volg op die messteek en hospitalisasie van nog ’n graad 11-seunleerder van die genoemde skool op Woensdag, 22 Februarie 2023, tydens ‘n bakleiery wat laataand by ’n plaaslike sportterrein uitgebreek het. Daar word beweer dat hierdie voorvalle verband hou met die bendegeweld in die gebied.

Leerders is op Vrydag, 24 Februarie 2023 huis toe gestuur, aangesien die gemeenskap woedend was oor hierdie gereelde voorkoms van hierdie voorvalle en busse begin bestook het en ook paaie versper het.

Die departement se psigo-sosiale ondersteuningspan sal op Maandag, 27 Februarie 2023, na die skool gestuur word om trauma-ondersteuning en berading te verskaf. Hierdie dienste sal ook na die gesin uitgebrei word.

“Ons betreur die ontydige dood van een van ons leerders, en ons is inderdaad diep seergemaak en bekommerd oor die voorkoms van bendelede wat die lewens van ons leerders verkort en hul toekoms in gevaar stel. Ons wil ons innige meegevoel met die familie en skoolgemeenskap in die breë betuig,” het LUR Chiloane gesê.